Felnőtt tartalom!

Elmúltam 18 éves, belépek Még nem vagyok 18 éves
Ha felnőtt vagy, és szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot.

A belépéssel elfogadod a felnőtt tartalmakat közvetítő blogok megtekintési szabályait is.

Gazdasági blogszemle

Nincs megjeleníthető elem

Hirdetés

Bónusz Brigád

Szekszárd és környéke minőségi helyi termék

Ma este színház!

Miért olyan átkozottul vacak Magyarországon élni?

MTI Hírfelhasználás

Magyar Bloggerszövetség

Ma van mind közül az év legdepressziósabb napja

2014. január 20., 16:33 – Szerző: Boross Bence

A Blue Monday, vagyis a Szomorú Hétfő meghatározására komoly, hatváltozós képlet is van: eszerint az év leginkább nyomasztó napját az időjárás, az ünnepek utáni pénztelenség, a karácsony óta eltelt idő, a sikertelen újévi fogadalmak, az alacsony motiváció befolyásolja.

Cliff Arnall, a brit Cardiff Egyetem akkori pszichológusa 2005 januárjában jelentette meg az év legrosszabb napjával kapcsolatos képletét és annak magyarázatát, és noha az egyetem elhatárolódott a publikációtól, Arnall pedig egy hónappal később már nem tanított a Cardiffon, a Blue Monday azóta is benne van a köztudatban.

Magány, szürkeség
Magány, szürkeség
 

A képlet a következőképpen néz ki: [1/8W+(D-d) 3/8*TQ]/[M*NA]. Az év legdepressziósabb, legszomorúbb napját hat változó együttállása adja, a W az időjárást (weather), a D a költekezés miatti ijesztő pénzügyi helyzetünket (debt), a T a karácsony óta eltelt időt (time), a Q a be nem tartott újévi fogadalmakat jelenti, míg az M a motivációs szintet, az NA pedig a változtatáshoz szükséges lépéseket (need to action).

A hétfő már sokaknak önmagában ok lenne a búslakodásra, de ehhez társul még a borongós, szürke időjárás és a tudat, hogy decemberben alatt alaposan kiköltekeztük magunkat, és a következő fizetésig bizony még jó pár nap hátravan. Viszont túl sok idő telt el karácsony óta, így az ünnepek alatt érzett eurófiából már nem tudunk erőt meríteni, ráadásul ilyenkorra az is bebizonyosodik, hogy az új év első napjaiban nagy elánnal megfogadott fogyókúrás vagy éppen sportolási terveket nem is olyan könnyű betartani.

A pszichológus amúgy kiszámította az év legboldogabb napját is, aminek szintén van képlete: [O + (NxS) + Cpm/T + He]. Eszerint az év legönfeledtebb, legvidámabb napját a szabadban eltöltött tevékenységek (outdoor activity), a természet közelsége (nature), az ismerősökkel és a barátokkal való kapcsolat (socialisation), a felidézett gyerekkori nyarak (childhood positive memories), a kellemes időjárás (temperature) és a már éppen jól megérdemelten élvezett vagy éppen hamarosan sorra kerülő nyári szabadság (holiday) összessége adja. Tavaly ez a nap például június 20-a volt.

Bár az egyetem nem osztotta a Blue Monday elméletét, azóta több független szakember is megállapította, Arnell magyarázatának igenis van tudományos alapja. A brit pszichológusszövetség elnöke, Philip Hodson szerint például az év legnyomasztóbb napjának mindenképpen hétfőre kell esnie, és ennek az a magyarázata, hogy az emberi test nem 24, hanem 25 órás ciklus szerint működik, hétvégén tovább maradunk fent, így hétfőn fáradtan és kialvatlanul kezdünk neki az új hétnek. Hodson szerint ráadásul január végére a karácsonyi evészet hatásait is jól látjuk magunkon és még ha el is kezdünk sportolni, annak még biztosan nem látszik az eredménye.

A Szomorú Hétfőnek honlapja is van, ahol tíz jótanácsot adnak a mai nap túlélésére: a mélabú elüldözésének jó módja lehet, ha ezen a napon valami szokatlanba, újba kezdünk, sportolunk, lazítunk egyet, kedvesek vagyunk egy idegennel az utcán, odafigyelünk a környezetvédelemre, esetleg tervezgetni kezdünk valamit a jövőre nézve.

Bánatűzőnek jó lehet akár egy hasonló vicces akció az alábbiak közül, de a kisbaba-macska-kutya mesterhármast is bevethetjük, mint nehéztüzérséget, ha fel akarjuk vidítani magunkat.

 

 

Forrás: Népszabadság, 2014. január 20.

Ajánlott bejegyzés: A mai a legboldogabb nap

Címkék: depresszió életmód

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://veresenkomoly.blog.hu/api/trackback/id/tr85772264

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása